Запорізький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України
Інсульт – це важке захворювання, яке виникає, коли кровоносна судина у головному мозку закупорюється тромбом або розривається. Через це клітини певної частини мозку гинуть і це призводить до смерті людини або інвалідизації.
За даними ВООЗ, інсульт – друга причина смерті людей старше 60 років і п’ята – серед людей віком 15-59 років. Щороку понад 100 тисяч українців втрачають життя через інсульт, третина з них – молодше 65 років. Тяжкі наслідки інсульту лягають тягарем не лише людину, яка переносить захворювання, а й на членів родини та суспільство загалом.
Види інсультів:
- Ішемічний – 85% усіх інсультів – виникає при закупорці кровоносної судини, що постачає кров до мозку.
- Геморагічний – 15% усіх випадків – виникає, коли розривається ослаблена судина, при цьому кров потрапляє в навколишні тканини мозку та стискає їх.
Основні симптоми інсульту, які має знати кожен, за першими літерами виділених слів, складаються в абревіатуру МОЗОК, яку легко запам’ятати:
- нерозбірлива Мова або нерозуміння слів
- асиметрія Обличчя
- Запаморочення, втрата рівноваги
- погіршення зору – в одному чи обох Очах
- слабкість чи оніміння Кінцівок, частіше з однієї сторони.
Дії, при наявності хоча б одного із симптомів інсульту:
- негайно викличте бригаду екстреної медичної допомоги – телефонуйте 103
- розкажіть диспетчеру про характерні симптоми інсульту у людини
- дозвольте госпіталізацію постраждалого у профільний заклад охорони здоров’я.
Як знизити ризик розвитку інсульту:
Контролюйте рівень артеріального тиску - знайте свої показники, своєчасно звертайтесь до лікаря та приймайте медичні препарати за його призначенням.
Візьміть під контроль рівень цукру та холестерину – співпрацюйте зі своїм лікарем, проходьте обстеження, дотримуйтесь призначеного лікування.
Тримайте свої серцево-судинні захворювання під контролем.
Відмовтесь від вживання тютюнових виробів.
Приділяйте принаймні 150 хв на тиждень фізичній активності помірної інтенсивності. Виконуйте вправи для зміцнення м’язів, щонайменше 2 рази на тиждень
Не зловживайте алкогольними напоями.
Обирайте здорову їжу. Споживайте 400-600 г свіжих овочів та фруктів на добу. Обмежте вживання їжі з високим вмістом насичених жирів і трансжирів (фастфуд, випічка, смажені страви, копченості), солодких напоїв, солі до 1 ч. ложки на добу. Стосовно свого раціону та вибору будь-якої дієти обов’язково консультуйтесь з лікарем!
Будьте свідомими та відповідальними за своє здоров’я – проходьте необхідні обстеження, дотримуйтесь призначеного лікування. І пам’ятайте, запобігти інсульту легше, ніж його лікувати та долати негативні наслідки! Дотримуйтесь засад здорового способу життя.
Час обирати здоров’я!